Mediace
Mediační kancelář Mgr. MUDr. Markéty Škutové
Mediační kancelář se věnuje mimosoudnímu řešení občanskoprávních, rodinných a obchodních sporů, spotřebitelských sporů a pracovních sporů, zaměřuje se rovněž na spory se zdravotněprávní problematikou. Mgr. MUDr. Markéta Škutová je první zapsanou mediátorkou v České republice, která úspěšně složila specializační zkoušku z rodinné mediace. Mediátorka poskytuje mediaci také jako soudem vybraný mediátor v případech, kdy soud dle ust. § 100 odst. 3 občanského soudního řádu přeruší řízení a nařídí účastníkům setkání s mediátorem, případně poučí účastníky o možnostech řešení sporu mediací.
S ohledem na výkon činnosti mediátora-advokáta poskytuje mediátorka mediaci na vysoké úrovni odbornosti a profesionality, se zárukou naprosté důvěrnosti, mlčenlivosti, s důrazem na dobrovolnost procesu a dodržování etických zásad mediačního procesu včetně zaručení rovného postavení účastníků. Vzhledem k lékařskému vzdělání a zkušenostem v praktické medicíně se mediátorka zabývá vysoce odbornou problematikou zdravotnictví a sociálních služeb a je schopna poskytnout pomoc při řešení sporů v této oblasti.
Mediaci poskytujeme také on-line (Skype, fb, Jitsi Meet)
Proces mediace
- Mediace je velmi elegantním a současně ekonomicky efektivním způsobem mimosoudního řešení sporů, jehož pravidla byla v českém právním řádu výslovně zakotvena zákonem č. 202/2012 Sb., o mediaci. Cílem mediace a hlavním úsilím mediátora je snaha vyřešit spor co nejrychleji, v prostředí zaručujícím soukromí stran, s výsledkem co nejvíce vyhovujícím všem stranám sporu a s co nejnižšími náklady. Mediátor podporuje komunikaci mezi stranami konfliktu tak, aby jim napomohl dosáhnout smírného řešení sporu uzavřením mediační dohody. Velmi podstatnou zásadou mediace je dobrovolnost, strany nemohou být žádným způsobem k řešení sporu mediací nuceny, podstatná je jejich svobodná vůle pokusit se věc smírem vyřešit. Strany mohou kdykoliv v průběhu mediace od procesu odstoupit či mediaci jednostranně ukončit, žádným způsobem není mediací omezeno právo stran uplatnit svůj nárok u soudu. Po dobu zahájené a probíhající mediace neběží promlčecí ani prekluzivní lhůty. Od 1. září 2012, kdy zák. č. 202/2012 Sb., o mediaci nabyl účinnosti, je soud v rámci občanského soudního řízení výslovně oprávněn poučit při projednávání sporu účastníky řízení o možnosti využít mediaci či nařídit účastníkům řízení setkání s mediátorem v případech, kdy shledá, že je takový postup vhodný a účelný. Mediátora pro svůj spor volí účastníci či jej ze seznamu zapsaných mediátorů určí soud. Ani v případě, že soud nařídí účastníkům řízení setkání s mediátorem, není narušena dobrovolnost procesu, je pouze na stranách, zda budou v mediačním procesu pokračovat s cílem spor vyřešit mimosoudní cestou. Za účelem nařízeného setkání účastníků řízení s mediátorem soud řízení přeruší.
- Je nutno zdůraznit, že další stěžejní zásadou mediace je důvěrnost mezi stranami a mediátorem. Mediátor je povinen zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o nichž se dozvěděl v souvislosti s přípravou a výkonem mediace, povinnosti mlčenlivosti mohou mediátora zprostit pouze všechny strany konfliktu.
- Před započetím mediace, která je zahájena okamžikem uzavření dohody o provedení mediace, dochází nejprve ke kontaktu mediátora se stranami sporu. Mediátor většinou při osobním setkání se stranami sporu podrobně proces mediace i postupy mediace stranám sporu ozřejmí a dohodne se stranami podmínky, za kterých může mediace probíhat. Je velmi důležité mít na vědomí, že mediátor spor nerozhoduje, nepůsobí ani jako rozhodce, neposkytuje stranám právní poradenství, pouze na výslovnou žádost stran je oprávněn vyjádřit svůj názor. Mediátor jedná výhradně v zájmu aktivního přístupu k řešení sporu, vytváří podmínky pro otevřené a konstruktivní jednání, realizuje prostor pro komunikaci stran o jejich zájmech, potřebách a očekáváních. Mediační proces je realizován většinou způsobem jednotlivých mediačních sezení trvajících nejčastěji po dobu 3-4 hodin. Časový harmonogram jednání určují strany dohodou s mediátorem tak, aby společně vytvořili maximální prostor pro úspěšnost jednání. Rozsah trvání mediačního procesu mohou samozřejmě strany sporu upravit na dobu určitého předem stanoveného časového období či jej omezit maximálním počtem setkání či hodin jednání.
Zvláštní formou mediačního procesu jsou tzv. oddělená jednání, kdy mediátor na základě souhlasu stran či na základě žádosti stran v případě, kdy shledá vhodnost takového postupu, jedná s každou ze stran samostatně a z důvodu zachování principu rovnosti stran zásadně po dobu shodného časového úseku. Při odděleném jednání je možné ozřejmit bez přítomnosti ostatních stran sporu skryté zájmy a očekávání jednotlivých účastníků. Samozřejmostí je v takovém případě zachování mlčenlivosti o skutečnostech, které strana mediátorovi při odděleném jednání sdělila a učinila je důvěrnými.
Žádoucím výsledkem mediace je mediační dohoda uzavřená stranami sporu a potvrzená mediátorem. Za obsah mediační dohody jsou odpovědné strany sporu, mediátor stvrzuje, že dohoda byla uzavřena v rámci procesu mediace. Pro zajištění vykonatelnosti dohody může být mediační dohoda stranami předložena ke schválení soudu, případně sepsána formou notářského zápisu. Mediaci lze ukončit také písemným prohlášením o ukončení mediace z jiného důvodu či uplynutím sjednaného časového prostoru.
- Mediátor má právo na sjednanou odměnu za provedenou mediaci a náhradu sjednaných hotových výdajů.